Co jeść przed treningiem? Przekąski, które pobudzą ciało i umysł

Co jeść przed treningiem? Przekąski, które pobudzą ciało i umysł

Aktywność fizyczna, szczególnie ta bardzo intensywna, wymaga dostarczenia do organizmu odpowiedniej ilości energii. Jest ona niezbędna dla osiągnięcia jak najlepszych wyników sportowych, wzmacnia siłę, wytrzymałość oraz motywację. Warto więc przyjrzeć się przekąskom przed treningowym, które spożywa się właśnie w celu pobudzeniu organizmu. Które są warte uwagi i w jaki sposób je stosować?

Przekąska płynna czy stała?

Każdy sportowiec doskonale wie jak ważne jest dostarczanie do organizmu odpowiednio dobranych składników odżywczych. W przypadku przekąsek dedykowanych osobom aktywnie fizycznie, najczęściej można się spotkać z ich dwoma rodzajami, a są to:

  • - przekąski przedtreningowe, o działaniu energetyzującym, na bazie węglowodanów
  • - przekąski potreningowe, o działaniu regenerującym, z wysoką zawartością białka.

Przekąski przedtreningowe są niezwykle ważne, jeśli chce się wycisnąć ze swojego organizmu jak najwięcej. Odpowiednia dawka węglowodanów, witamin oraz mikroelementów działa pobudzająco, dodaje energii i wpływa na efektywność ćwiczeń. I tutaj, należy zdecydować o tym, jaką formę ma posiadać dana przekąska: płynną czy stałą. Pierwsze z nich, to najczęściej różnego rodzaju żele, drugie - batoniki i ciasteczka. Żele, są uważane za lepszą opcję przed treningiem, ponieważ nie powodują uczucia pełności i szybko się przyswajają. Batoniki zaś lepiej zostawić sobie na napady głodu już po treningu. Zarówno żele, jak i inne przekąski można znaleźć w sklepie sportowym Decathlon.

Jak stosować żele energetyczne?

Przekąski w formie płynnej w postaci wysokoskoncentrowanego żelu są świetnym sposobem na to, żeby ekspresowo podnieść poziom energii. Zasługa w tym wysokiej zawartości węglowodanów, takich jak glukoza, maltodekstryna i fruktoza. W składzie tych przekąsek występują najczęściej również m.in. witaminy B1, B6, B12, które odpowiadają za metabolizm energetyczny oraz redukcję uczucia zmęczenia. Oznacza to, że takie żele energetyczne oddziałują kompleksowo na cały organizm, sprawiając że jest w stanie dać z siebie maksimum. Wybierając odpowiedni żel można natknąć się na wiele ich rodzajów, pod względem składu i smaku. W jaki sposób dobrać je do swoich potrzeb? Do krótkotrwałego wysiłku fizycznego (trwającego poniżej 3 godzin) najlepiej wybierać żele, które posiadają w swoim składzie tylko glukozę, witaminy i minerały, bez żadnych, dodatkowych "boosterów". Jeśli jednak aktywność ma być długa i intensywna (ponad 3 godziny), świetnie sprawdzą się żele energetyczne z dodatkiem BCAA oraz takimi dodatkami jak guarana czy żen-szeń, które jeszcze bardziej pobudzą organizm.

Wszystkie tego typu żele posiada w swojej ofercie Decathlon, gdzie dodatkowo można znaleźć wiele ich wariantów smakowych. Jabłkowy, truskawkowy, pomarańczowy, malinowy, cola - to tylko kilka przykładów pysznych żeli. Ich smaki są intensywne i bardzo soczyste, a jednocześnie nie powodują uczucia mdłości, co jest niezwykle ważne przy aktywności fizycznej. Najlepiej kupować je od razu w wielopakach, dzięki czemu wystarczą na znacznie dłużej.