Produkty dozwolone i zabronione w diecie bezglutenowe?
Dieta bezglutenowa zaleca wyłączenie wszystkich produktów zbożowych. Aby zminimalizować dolegliwości chorobowe nie można ich jeść. Przestrzeganie diety pozwala na trzymanie choroby, takiej jak na przykład celiakia w ryzach.
Dieta bezglutenowa powinna być stosowana przez te osoby, które mają pobudki medyczne do tego, aby wyłączyć gluten z diety. Do takich osób należą te, które cierpią na celiakię, chorobę Duhringa lub są uczulone lub wykazują nadwrażliwość na gluten. Celiakię powinien wykryć lekarz gastroloenterolog. Potrzebne jest do tego wykonanie badań serologicznych z krwi. W niektórych przypadkach dla postawienia prawidłowej diagnozy konieczne jest wykonanie biopsji jelita cienkiego. W chorobie Duhringa występują te same markery serologiczne z krwi, co w celiakii. Wykonanie stosownych badań pozwoli na ustalenie przyczyny dolegliwości, a także wykrycie choroby.
Natomiast alergia na gluten jest zupełnie czymś innym niż celiakia. Bardzo często jednak dolegliwości te są mylone. Aby odróżnić czy cierpimy na celiakię czy na alergię, konieczne jest wykonanie testów skórnych. Jeżeli cierpimy na alergię, objawy powinny pojawić się w krótkim czasie od spożycia glutenu, nawet w niewielkiej ilości. Objawami alergii na gluten mogą być, m.in.: wymioty, biegunka, wstrząs anafilaktyczny, pokrzywka skórna, wodnisty katar, skurcz oskrzeli.
Co można jeść na diecie bezglutenowej?
Będąc na takiej diecie można jeść przede wszystkim takie produkty, jak: kasza gryczana, kasza jaglana, niełuskany ryż, amarantus, ciecierzyca, soja, soczewica, sezam, siemię lniane, słonecznik, tapioka, ziemniaki, rośliny strączkowe, maniok, sago, sorgo, orzechy, owoce, mięso, warzywa.
Czego nie można jeść na diecie bezglutenowej?
Dieta bezglutenowa musi być pozbawiona wszystkich produktów, które zawierają pszenicę i produkty zbożowe. Nie można więc jeść: mięs w panierce, większości wędlin, pić napojów z dodatkiem słodu jęczmiennego, ciast, pić kawy zbożowej, zup zaprawianych mąką, przetwarzanej żywności.
Zdrowa dieta, czyli jaka?
Zdrowa dieta jest podstawą, aby zachować zdrowie i urodę przez długi czas. Właściwy dobór witamin i składników mineralnych jest stosowany w profilaktyce, ale też w leczeniu różnych chorób. Warto wprowadzać do swojej diety produkty, dzięki którym zdrowie będzie mogło znajdować się na odpowiednim poziomie.
Składniki zdrowej diety: Aby organizm mógł funkcjonować właściwie, potrzebuje odpowiednich składników odżywczych. Potrzebuje również tłuszczów, choć niektórzy uważają, że są to składniki zbędne dla funkcjonowania organizmu. Dobra i zdrowa dieta powinna być bogata w białka, węglowodany, witamin oraz makro- i mikroelementy. W zdrowej diecie nie powinno zabraknąć takich składników, jak:
- produkty zbożowe - ciemne pieczywo, płatki, kasze, makarony, a także ziemniaki. Właśnie z tych produktów do organizmu będą dostarczane węglowodany złożone, które są dobre dla zdrowia. Należy unikać węglowodanów prostych, które występują w słodyczach. Produkty zbożowe są także źródłem błonnika, a także wielu witamin z grupy B,
- warzywa i owoce – powinny znajdować się w każdym posiłku. Mogą stanowić samodzielny posiłek lub być przekąską. Jeżeli doskwiera nam mały głód, lepiej sięgnąć po warzywa lub owoce niż po słodycze. Zdrowe jedzenie musi pokrywać dzienne zapotrzebowanie na witaminę C,
- produkty mleczne – w ich składzie znajduje się wapń oraz witamina D. Warto codziennie pić dwie szklanki mleka lub kefiru. Dzięki temu, można będzie ochronić organizm przed pojawieniem się osteoporozy,
- mięso, drób, groch, ryby – są źródłem białka o wysokiej wartości odżywczej. Warto tworzyć jadłospis w taki sposób, aby któryś z tych produktów znalazł się w diecie. Mięso powinno być chude, najlepiej jeśli pochodzi z indyka, kurczaka, cielęciny czy królika,
- woda mineralna i naturalne soki – należy pić co najmniej 1,5 l wody dziennie. Wodę mineralną należy pic szczególnie podczas dużych upałów, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Wtedy należy zwiększyć ilość wypijanej wody do 3 litrów na dzień. Warto także pić naturalne soki, które zawierają duże ilości witamin.