Na co zwrócić uwagę przy wyborze profesjonalnej krajalnicy do wędlin i serów?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze profesjonalnej krajalnicy do wędlin i serów?

O ile w przypadku gospodarstwa domowego krajalnica jest akcesorium atrakcyjnym, acz niekoniecznym, o tyle w lokalach gastronomicznych i sklepach spożywczych to jeden z podstawowych sprzętów. Sprawdzi się ona również w firmach cateringowych i stołówkach szkolnych. Jednak żeby korzystanie z niej było komfortowe i bezpieczne, warto zwrócić uwagę na jakość jej wykonania.

Krajalnica do wędlin i serów — jak wybrać odpowiednią

Szeroko rozumiana gastronomia jest jedną z gałęzi przemysłu, w której obowiązują zasady BHP. Dzięki ich przestrzeganiu można wyeliminować ryzyko nieszczęśliwego wypadku oraz zapewnić pracownikowi higieniczne i bezpieczne warunki pracy. Zasadom BHP podlegają m.in. sprzęty, w które wyposażona jest firma. Nie inaczej ma się rzecz w przypadku krajalnicy do serów i wędlin. Stanowisko zajmowane przez sprzęt powinno być wyposażone w instrukcję obsługi oraz zasady bezpiecznego użytkowania. Jednocześnie należy pamiętać, że instrukcja sama w sobie, jest tylko spisem wskazówek ułatwiających wykonywanie czynności, natomiast gwarancja bezpieczeństwa użytkowania w dużej mierze zależy od jakości produktu. Żeby krajalnica zapewniała użytkownikowi pozbawione ryzyka wypadku stosowanie, należy zwrócić uwagę na to, czy posiada ona takie elementy jak:

  • osłona noża
  • element dociskający krojony produkt
  • element osłaniający dłoń przy tacce na żywność
  • wodoodporne przyciski
  • zabezpieczenie przed obróceniem się noża w momencie demontażu obudowy
  • wyłącznik elektromagnetyczny
  • nóżki antypoślizgowe

Kluczowym aspektem są również materiały, z których zostały wykonane krajalnice do wędlin i serów (https://gastroplaneta.pl/pl/c/Krajalnice-do-wedlin-i-serow/60). Kluczowym elementem krajalnicy jest nóż — powinien być on wykonany ze stali nierdzewnej, tytanu czy też stali węglowej pokrytej warstwą chromu. Niezależnie od wybranego materiału musi on gwarantować bezpieczeństwo w kontakcie z żywnością. Podobnie rzecz ma się w przypadku pozostałych elementów składowych. W większości przypadków części te są wykonane ze stali nierdzewnej. Dodatkowo profesjonalna krajanica do serów powinna posiadać specjalny nóż z powłoką zapobiegająca przywieraniu.

Profesjonalna krajalnica a higiena użytkowania

Mimo iż odpowiedni materiał, z jakiego jest wykonana krajalnica, gwarantuje bezpieczeństwo w kontakcie z żywnością, niezbędne jest również odpowiednie czyszczenie i konserwacja urządzenia. Należy pamiętać, że zalegające resztki żywności sprzyjają rozwojowi i namnażaniu się bakterii stanowiących realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Żeby zapobiegać takim sytuacjom, krajalnicę powinno myć się po każdym użytkowaniu. Ogólna instrukcja użytkowania mówi o używaniu w tym celu miękkiej ściereczki oraz odpowiednich preparatów — muszą jednocześnie zwalczać drobnoustroje, ale też być bezpieczne dla ludzi. Po umyciu krajalnicę należy wytrzeć do sucha. Nie jest wskazane używanie ostrych gąbek (tzw. druciaków) lub szczotek, gdyż przyczyniają się one do zarysowania powierzchni, a tym samym wpływają negatywnie na żywotność sprzętu.